*GUIDE* Budapešť

Autor: Natalia Pavlovicova | 8.7.2016 o 21:54 | (upravené 5.1.2017 o 20:06) Karma článku: 3,88 | Prečítané:  922x

Vždy. keď niekam cestujem, pátram po dobrých typoch, na reštiky, kaviarne a miesta, od domácich. A je to teda fakt ťažké nájsť! Keď už ich teda hľadám, zhromažďujem a testujem, tak prečo to neposunúť ďalej?

Nič nie je lepšie ako predĺžený víkend a strávený ešte aj objavovaním zatiaľ nepoznaného mesta alebo nenavštívenej krajiny. My sme sa minule tak rozhodli navštíviť Budapešť. Ja sa na každý výlet alebo akékoľvek “vycestovanie” vždy  strašne teším a plánujem aj 3 mesiace dopredu. S Budapešťou to bolo ale celkom ťažké. Nájsť dobrého uceleného sprievodcu s typmi od lokálov bolo viacmenej nemožné. Prešla som ale veľa stránok, blogov a instagramov a našla som super miesta! Tu sú moje tipy, dojmy a zážitky.

1. Kontakt, 2. Monofu, 3. Fisherman's Bastion, 4. metro, 5. výhľad z hradu, 6. Massolit books&cafe

Tak na úvod, v Budapešti sa nám stalo to, čo ešte nikde. Zdalo sa nám, akoby sme boli vo viacerých mestách naraz. Miestami pripomínala Prahu, niekedy Barcelonu, Viedeň, jednoducho má niečo z každého mesta a kultúry. Boli sme ale prekvapení, aké sú niektoré štvrte zničené (a niektoré domy dostrieľané) a niektoré naopak veľmi upravené a moderné (napr. priestory pri Parlamente).

Čo sa týka obyvateľov, platí to, čo sa hovorí – málo sa usmievajú (a sú prekvapení, keď sa usmejete). Počuli sme aj to, že sa tam veľa kradne a hocikde (aj v reštaurácií vám budú napríklad chcieť zle vydať). Neviem či sme boli takí opatrní alebo čo, ale nám sa našťastie nič také nestalo. (Zato som zabudla v obchodíku s donatmi tašku s nákupom. A prekvapivo, keď sme sa po ňu s nulovou nádejou vrátili, zistili sme, že nám ju uschovala usmievavá majiteľka. – btw. obchodík sa volá The Box Donut a majú tam veľmi dobré donaty, ale choďte na ne ráno, lebo večer už ich na výber nie je).

Inak všimli sme si, že Maďari strašne radi (a niekedy aj vlastenecky naschvál) hovoria na cudzincov po maďarsky (aj keď dobre vedia, že vy po maďarsky neviete ani ceka).

Doprava, to je kapitola sama o sebe. Metro je ako zo starého filmu, krásne, staré a asi 4 metre pod zemou. Má veľa liniek (jasné, že niektoré sú aj modernejšie a hlbšie pod zemou) a nie je pospájané ako napr. v Prahe. Revízorov sme za 3 dni, stretli asi 7 a mali sme pocit, že zastavujú akurát tak cudzincov. (Normálne sme sa vždy tešili, keď sme ich obišli a nezastavili nás. A potom o 5 sekúnd už na mňa volali “kišasóónkáá”…) Hneď prvý zážitok sme mali, keď sme vystúpili z vlaku na Keleti pályaudvar a chceli sme si kúpiť lísky na dopravu. Na stanici nikde žiadne automaty, kde by sme si ich mohli kúpiť, tak sme sa šli spýtať do infocentra, kde nám iba začali ukazovať nejaké karty, ktoré keď si kúpite, tak máte milión zliav a nejakú dopravu zadarmo, ale stojí to neviem koľko (ja som to pre istotu pochopila tak, že doprava v Budapešti je zadarmo!). Potom sme ale vonku našli fialový automat (keby ste hľadali), ktorý sa btw. dosť ťažko ovládal a kúpili si (konečne!) lístky. Nastúpili sme do trolejbusu a lístky boli asi 2 krát také veľké ako otvor mašinky na odštiknutie (že nás vôbec ďalší problém prekvapil!). A šofér už rozbehnutý na ceste nám začal najprv rukami nohami ukazovať, že lístky si treba označiť a potom, že vlastne trojdňové nie a tak. Ďalší raz na nás jeden šofér aj pustil oznam na celý trolejbus, že cestujúci majú povinnosť si označiť cestovné lístky, inak musia opustiť prostriedok verejnej dopravy. Jasné, že potom nás posadil, že teda trojdňové sa nemajú štikať.

+ nespoliehajte sa príliš sa na angličtinu, budete sa musieť naozaj dohovoriť rukami nohami

A teraz konečne na tie tipy!

TO VISIT: 

#1 *Buda Castle*:  Jedna z hlavných pamiatok Budapešti. Dostanete sa tam najlepšie starožitným “funicularom” – lanovkou. Hrad sa dá prejsť viacmenej dokola a z výhliadok sú najkrajšie pohľady na mesto.

#2 *Parliament Országház*: Krásny, historický a najväčší parlament v Európe. Okolie je pekne upravené a okolo vám pred očami lietajú (v skutočnosti sú dosť pomalé) krásne žlté električky.

#3 *Fisherman's Bastion*: Ďalšou pamiatkou časti Budín a 2. najnavštevovanejšou hneď po hrade je táto bašta. Sú to vlastne vežičky z bieleho kameňa a je z nich opäť výhľad na Pešť.

#4 *Metro linka M1 Földalatti (žltá)*: Toto je tá stará “ako z filmu” linka metra (je to najstaršia časť metra v Európe), ktorá má trať Mexikói út - Vörösmarty tér. A jediná novšia stanica je Széchenyi fürdő, pretože bola najprv postavená ako nadzemná a až neskôr prerobená tiež na podzemnú.

#5 *Gellért bath*: Maďarské kúpele sú naozaj perfektné, aj keď sme v Budapešti boli iba 3 dni, vôbec sme neľutovali, že skoro jeden celý sme strávili pri bazéne. Jednak sú všetky kúpele v Budapešti historické a opulentné + nehrá tam rádio. A v Gellért robia aj umelé vlny a to je veľká sranda. Jediné čo nezabudnúť, ak chcete ísť do plaveckého bazéna, je kúpacia čiapka.

+ všetci odporúčajú tzv. ruin bars – sú to vlastne bary/kaviarne, ktoré vznikli v starých budovách a Budapešť je nimi známa a je ich tam celá kopa (najznámejšie sú Csipesz a Szimpla Kert)

+ v Budapešti býva aj veľa trhov s vintage vecami, napr. v Bálne – čo je nova tržnica / Esceri Flea Market/ Szimpla Sunday (v Szimpla Kert)

1. z mostu Széchenyi Lánchíd, 2. ja na pavlači, 3. Mazel Tov, 4. - 5. pizza Igen, 6. Fragola zmrzka

TO EAT:

#1 *Mazel tov*: V Budapešti je veľa hummus barov (viac ako tých, čo ponúkajú langoše) a tento je jednoznačne najkrajší. Nachádza sa v Židovskej štvrti medzi starými budovami a je to vlastne taký dvor. My sme si dali Jerusalem mix (čo boli vlastne mäso, pečienky, srdiečka urobené na nejaký jeruzalemský spôsob s pita-chlebom a dipmi, ktoré boli dosť horké), hummus a Falafel pita plate (falafely s jeruzalemským šalátom a pita-chlebom). Všetko to bolo veľmi dobré a bolo vidieť, že to naozaj robia tradične. Mne najviac chutil ten Jerusalem mix, takže odporúčam.

#2 *Monofu*: Špeciálny obchod iba s éclairmi a kávou. Tie éclairy to bol (teda aspoň pre mňa) najlepší dezert, aký som kedy jedla. Dali sme si malinový (top!), čučoriedkový a pistáciový. Keby ste nevedeli, tak “éclair” je francúzsky dezert, je vlastne niečo ako podlhovastý veterník, ale 100-krát lepšie!

#3 *Igen*: Talianska pizza! Fakt super dobrá bola tá s rukolou a ricottou! A nachádza sa medzi najviac cool podnikmi. Nečakajte ale klasickú reštauráciu, pizzu si od nich môžete zobrať iba so sebou a ísť sa najesť do parku alebo niekam na lavičku k Dunaju.

#4 *Massolit*: Tu sme sa iba zastavili v kníhkupectve, ktoré je súčasťou, ale táto kaviareň je fakt dobrá. Majú útulné priestory a vzadu je malá, úplne krásna záhradka! Myslím, že je to asi naozaj obľúbené miesto, lebo tam bolo plno.

#5 *Szimply + Kontakt*: Najlepšie raňajky v celej Budapešti! A podľa mňa aj 2 najkrajšie podniky a ešte k tomu oproti sebe. V Szimply robia iba raňajky, ale zato celý deň a sú super. My sme ochutnali quinou s ovocím a jedlými kvetmi, avokádové toasty s rôznymi špecialitami, ako napr. cibuľový lekvár a ja som si dala vajíčka s lososom. Mňam! V Kontakte robia konečne dobrú kávu + aj milá obsluha!  

+ The Box Donut, ALAP, À la maison, Jamie’s Italian Restaurant, Inez Bagel Shop, 360 Bar, Ankert, Elixir, the big fish seafood, My Little Melbourne, Fekete, Konyha, Butter Brothers, Chez Dodo, Juicy, Street food KARAVAN

1. :))električka, 2. Most slobody, 3. Fisherman's bastion, 4. v Szimply, 5. na stanici, 6. blúza Nanushka

TO SHOP:

#1 *Nanushka*: Minimalistická slow-fashion maďarská značka Nanushka má naozaj krásne veci, my sme kúpili jedny cullotes a folklórnu blúzku, ale páči sa nám skoro všetko. Je to drahší obchod, lebo je to dizajnérska značka, ale napr. teraz majú veľké zľavy.

#2 *Retrock a Szputnik*: Budapešť je známa okrem ruin barov aj vintage obchodmi a to sú teda iné secondhandy než tu. V Retrocku majú od indiánskeho ponča až po krojové šaty a v Szputniku sú upravené tričká, šaty, bundy. Ale predávajú tam aj nové veci, napríklad espadrilly PAEZ alebo tašky.

#3 *Printa*: Akurát mali zatvorené, keď sme prišli, ale aj zvonku (a cez výklad) vyzeral tento obchodík veľmi dobre. Majú tam všelijaké drobnosti, ale aj oblečenie od maďarských dizajnérov a malých značiek a je tam aj kaviareň.

#4 *Urban sidewalker*: Dizajnérske štúdio ilustrátorov. Tvoria krásne kreslené pohľadnice Budapešti (ktoré sa ani neoplatí posielať, radšej si ich zaveste doma na stenu ako obrázok). Môžete si ich kúpiť napr. v Portéka Bolt, Buborék, Csendes,…

#5 *Great Market hall*: Na všetky klasické suveníry ako paprika, klobása, vyšívané blúzky, choďte do tejto starej tržnice, ktorá je najväčšia v Európe. Má tri poschodia – v podzemí je supermarket, na prízemí trh s ovocím, zeleninou, mäsom a koreninami a na prvom poschodí je oblečenie, obrusy, figúrky.

+ MONO art&design, Portéka Bolt, Buborék

TO SAY:

ahoj – szia [sija]

dobrý deň - jó napot [jú napot]

ako sa máš? – hogy vagy [hodži vádži]

áno – igen [igen]

nie – nincs [ninnč]

potraviny – csemege [čemege]

ulica – utca [utca]

námestie – tér [tér]

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?